Zaman Rölesi Nedir?


Zaman Rölesi
Zaman Rölesi

Bir makina, devre veya mekanizmayı, belirlili yani önceden ayarlanmış süre sonunda devreye alan veya aynı şekilde devreden çıkaran akıllı cihazlardır.

Zaman rölesi elektrik kumanda panolarında ayarlanan zamana göre bobini enerjilenip kontakları konum değiştiren röle türüdür. Çalışma şekillerine göre 2 çeşit zaman rölesi vardı düz ve ters geçikmeli olarak ayrılırlar.

Zaman röleleri küçük kumanda akımlarına göre imal edildiklerinden dolayı elektrik panolarının sadece kuman da devrelerinde kullanılır. Zaman saatleri ile karıştırılmamalıdır.

Zaman Rölesi
Zaman Rölesi

ÇEKMEDE GECİKMELİ ( DÜZ ) ZAMAN RÖLESİ

Düz zaman rölesi bobininin ( A1-A2 ) besleme uçlarına voltaj uygulandığı anda ayarlamış olduğumuz süreyi saymaya başlar ve biten süre sonunda röle kontakları ( NO-NC ) konunumunu değiştirir, kapalı kontağı açılır açık kontağı ise kapalı konuma gelir. Gerilim zaman aşımın dan önce ve Ayarlanan süre sonunda kesilirse zaman rölesi devreden cıkar ve rölenin kontak konumları sıfırlanmış olur.

DÜŞMEDE GECİKMELİ ( DÜZ ) ZAMAN RÖLESİ

Ters zaman rölesi bobininin ( A1-A2 ) besleme uçlarına besleme voltaj uygulandığı anda röle kontakları ( NO-NC ) konunumunu değiştirir, kapalı kontağı açılır açık kontağı ise kapalı konuma gelir, röle enerjili kaldığı süre zarfında röle değişen kontaklarının konumunu korur. Enerjisi kesildiği andan itibaren zaman sayımı başlatır, ve belirlenen süre sonunda rölenin kontakları eski konumuna döner.

YILDIZ ÜÇGEN ZAMAN RÖLESİ

5 kw dan büyük motorlara yıldız- üçgen yol verme metodu ile yol verilmektedir. Bu yıldız üçgen yol verme kumanda devrelerinde yıldızdan üçgene geçiş sırasında kontaktörlerin kontakları ark sonucunda yapışmaması için yıldızdan üçgene geçiş sırasında 40ms ye beklemesi gerekir, ve bu yüzdende yıldız üçgen zaman rölesi kullanırak hemde kullanılan kontaktörlerin ömrünüde uzatmış oluruz. yıldız üçgen zaman rölesi nin besleme uclarına gerilim uygulandığı rölenin bobini enerjilenerek motorun yıldız bağlatısını sağlar. Belirtilen zaman bitiminde rölenin kontakları konum değiştirerek motoru yıldız bağlantıdan üçgen bağlantıya geçirmiş olur.

Tavsiyelerim kısmına gelicek olursak yıllardır birçok firmanın sağlamlık ve hatasız çalıştığını düşündüğü AUTONICS markasıdır. Nasıl mı tedarik ederiz derseniz Elektronik ve Otomasyon Market adlı mağazayı bu adresten ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve sipariş verebilirsiniz. Kategorilemesi ise aşağıdaki gibidir kolayca ulaşabilirsiniz.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zaman Rölesi Nedir?

log in

Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format