Yükleniyor..

 

GenelYangın Algılama ve Alarm Sistemleri

11 Ağustos 20170
http://emreay.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/Fotolia_79995005_Subscription_Monthly_XXL-1024x683.jpg

Binadaki yangın - acil çıkış

Yangın, büyük bir felakettir. Genel olarak can ve mal kaybına neden olur. Yangına ilk müdahalenin en kısa sürede yapılması gerekir. Bu şekilde can ve mal kaybı en aza düşürülebilir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri’nin görevi yangının sebebinin bulunup kısa bir zamanda söndürülmesidir. Yangının sebebininin bulunubilmesi için yapılan projeler veya algılama elemanlarının dikkate alınarak yapılması ana görevin yerine getirilmesini sağlar. Dikkate alınmadan yapılan projelerde sistemin güvenilirliği ortadan kalkabilir.Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde bulunan kontrol panelleri, binanın büyüklüğüne,  algılama ve ihbar elemanlarının miktarına, kontrol rölelerine ve ihtiyaçlara göre seçilmektedir.

Yangın algılama sistemleri genel olarak ikiye ayrılır:

KONVANSİYONEL SİSTEMLER

Konvansiyonel sistemlerde bölge olarak panele tanımlanır. Böylece yangın ihbarları bölge olarak gelir. Genellikle küçük işletmelerde ve evlerde kullanılan basit sistemlerdir.

ANALOG ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Gelişmiş sistemlerdir, sürekli ilerlemektedirler.Sistem alarm durumunda panele tanıtılmış referans değerlerini kontrol ederek yangın alarmının gerçek olup olmadığına karar verir.

AKILLI YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Akıllı yangın algılama sistemlerinde tüm dedökterler noktasal olarak sisteme tanıtılır. Elemanlar ve panel sürekli veri alışverişinde bulunurlar. Yangın kısa sürede tespit edilir ve ihbar süresi kısalır.

Yangın Alarm Sistemi

Yangının kısa sürede algılanması ve harekete geçirilmesini sağlamaktadır.Yangın başladığı anda tehlikeli olabilecek birimleri devre dışı bırakarak tahliye için zaman kazandırır. Yangın alarm fiyatları projeye ve kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir.

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

Yangına kısa sürede müdahale etmek yangının büyümesini engelleyerek can ve ma kaybını en aza indirmektedir. Yangın bilgisi alarm paneline ulaştıktan sonra çıkış sesli ışıklı uyarı cihazlarına aktarılır ve telefon yardımıyla da itfaiye, alarm izleme merkezine veya tanımlanmış telefonlara aktarılır. İlk uyarı tahliye ve erken müdahale için önemlidir.

YANGIN DEDEKTÖRLERİ

Optik Duman Dedektörü: Büyük parçacıklı beyaz duman oluşturacak yangınlarda kısa sürede yangının saptanması için kullanılır. IR ışık saçma prensibiyle çalışan fotoelektrik hücrelerinden oluşan elemanlardır.

Işın (Beam) Tipi Dedektörler: Kızılötesi ışın göndererek, yangının sebep olduğu alevlerin engellemesi halinde yangın varlığını algılayan ışın tipi dedektörler genellikle geniş mekanlar için tercih edilmelidir.

Alev Dedektörleri: UV yani morötesi ışınları algılayarak yangını saptar ve güneşten gelen morötesi tayftaki ışınları algılayabilmektedir.

Hava Emmeli Hassas Duman Algılama Sistemi:  Ortamdan borular yardımıyla hava emen ve emdiği bu havayı da çok hassas, lazer tabanlı partikül ölçme sistemleriyle tarayan böylelikle ortam havasındaki en küçük değişiklikleri bile hemen fark eder. Yüksek tavanlı, hava hareketleri değişken olan mekanlarda ideal sonuç verir ve   yüksek kirlenme olan ve ani ısı değişimlerinin yaşandığı mekanlarda üst düzey güvenlik sunmaktadır.

Isı Dedektörleri: Isı hassasiyeti yüksek olan yarı iletkenler aracılığıyla sabit sıcaklıktaki değişimleri algılar, ortamın sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıktığında alarm verir.

Isı Artış Dedektörü: Ortam sıcaklığında ani sıcaklık artışını çok kısa sürede algılar, yangının başlamasının ardından hemen alarm verir. Duman dedektörlerinin kullanılamadığı alanlar için ideal tercihlerden biridir.

YANGIN BUTONLARI

Adresli Butonlar:

 • Akıllı (Intelligent) haberleşme protokollü
 • Direkt desimal sistemlerde döner anahtarlar ile kolay adres girişi
 • Intelligent adresli bütün dedektörlere uyumludur.
 • Entegre mikro monitör modül

Konvansiyonel Butonlar:

 • Normalde açık ve kapalı kontak olarak kullanım
 • Özel test anahtarı sayesinde pratik test imkanı
 • Elektrik kutusuna ya da sıva üstü kurulma imkan tanıyan tam supervize yapı
 • Yazı etiketlerinde yerli yabancı dil desteği ve Avrupa standardı ev/alev sembolleri

YANGIN PANELLERİ

Konvansiyonel, akıllı ve analog adresli olarak üç farklı sistemin kullanıldığı paneller kullanım alanının fiziksel özelliklerine ve ihtiyaçlara bağlı olarak seçilir. Az sayıda dedektör kullanılan, küçük hacimli mekanlar için  konvansiyonel sistemler seçilmelidir. Çok fazla dedektör kullanılması gereken geniş hacimli mekanlar için en uygun seçim analog adresli sistemlerdir. Kablolama kolaylığı sunan analog adresli sistemler adres tanımlamaya da imkan verdiği için geniş hacimli mekanlar için idealdir.

YANGIN SİRENLERİ

Elektronik Sirenler ve Flaşörler

 • 14 farklı siren sesi seçeneği
 • DIP switchler sayesinde 16 farklı ton kombinasyonu
 • Ayarlanabilir dahili ses seviyesi

Adresli Elektronik Sirenler ve Flaşörler

 • Mikroprosesör tabanlı
 • DIP switchler sayesinde 16 farklı ton kombinasyonu
 • Ayarlanabilir dahili ses seviyesi

YANGIN MODÜLLERİ

Tahliye sistemlerinin önceden belirlenir ve protokollere uygun olarak aktive edilmesini ve ışıklı-sesli uyarı sistemlerinin çalıştırılmasını sağlayan modüller ayrıca konvansiyonel tip dedektör ve butonların adreslenebilmesini de sağlar.Fan ve damper gibi duman kontrol cihazlarının, sprinkler sistemlerinin; alarm ve arıza sinyallerinin izlenmesi için de kullanılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *