Yükleniyor..

 

GenelDiş Cerrahı Çinli Robot

28 Eylül 20170
http://emreay.com.tr/wp-content/uploads/2017/09/Automated-Dental-Implants-China-1.jpg

Dünya yeni endüstriyel devrim sürecindedir. Mühendislik işleri dün yarın için yeterli değildir ve yenileri bugünden gayet farklı olacaktır. Otomasyon ve katma değerli imalat sayesinde! Tıpkı Jetsons’da hayal edilen dünya gibi, geleceğimizde Rosie the Robot Maid gibi çok sayıda uçan araba asistanı olacak. Gelecekte yapılacak biyomedikal dünyada ameliyat robotları olacak. Çin’deki bir robot, bu tahmini onaylarken tam otomatik diş ameliyatı gerçekleştirdi.

Çin’de yaklaşık 400 milyon kişi diş implantları gerektiriyor, ancak tüm insanların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar diş hekimi yok. Bu özerk robot kolu, Dördüncü Askeri Tıp Üniversitesinin bağlı Stomatoloji Hastanesi’nden araştırmacılar ve Pekin Beihang Üniversitesi’ndeki Robot Enstitüsü tarafından geliştirildi. Bu, Çin’de diş hekimi sıkıntısını ortadan kaldırmak ve cerrahi hataları azaltmak içindir.

Robot kolunun ilk ameliyatı, hastanın ağzına iki 3D baskılı diş implante etmeyi içeren Çin’deki bir kadın üzerinde yapıldı. Operasyon yaklaşık bir saat sürdü ve robota yardım etmeyen iki insan tıp personeli tarafından izlendi. Ameliyata hazırlanırken, pozisyona yönelik ekipman, hastanın ağzına takıldı. Robot kafatası ve çeneyi bir CT tarayıcı kullanarak değerlendirdi.

Robotik kol, daha sonra gerekli tüm bilgileri, özel bir markalama sistemi ile yüklendi. Bu, açıları, hareketleri ve implantları 0,2-0,3 mm’lik bir hata marjı ile yerleştirmek için gereken derinliği içeren bilgileri içeriyordu; Bu tür prosedürler için standart. Bu özel ameliyatta, bu implantlar dikkate değer bir hassasiyetle yerleştirildi.

Tüm süreç başından sonuna kadar kaydedildi.

 

Yomi adı verilen benzer bir robot ,  Florida’daki Neocis şirketi tarafından geliştirildi  ; bu, gerçek ameliyattan önce prosedürlerin planlanmasına yardımcı oldu.

Gelecek, hatasız prosedürlerle bizi karşılayan diş hekimine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Bu ne kadar yakında olacak? Kimse bilmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *